
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Voltage | 5 V |
| Output Current | 60 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Topology | Boost, Buck |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Output Type | Fixed |
Stock: 1816
Distributors
pcbx
Unit Price$1.42090
Ext.Price$1.42090
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.42090 | $1.42090 |
| 10 | $0.90708 | $9.07080 |
| 25 | $0.81390 | $20.34750 |
| 50 | $0.73812 | $36.90600 |
| 100 | $0.66941 | $66.94100 |
| 300 | $0.60662 | $181.98600 |
| 500 | $0.54972 | $274.86000 |
| 1000 | $0.43089 | $430.89000 |
| 3000 | $0.39070 | $1172.10000 |
| 5000 | $0.38301 | $1915.05000 |
